O nas

… if I could tell you what it meant, there would be no point in dancing it- Isadora Duncan

 

Przez dłuższą chwilę zastanawialiśmy się, co chciałbyś wiedzieć o tangu argentyńskim i o ludziach zajmujących się jego propagowaniem na Górnym Śląsku.

 

Czy powinniśmy przybliżyć Ci historię tanga jako tańca, opisać jak powstawało na przełomie XIX i XX w., a potem nieustannie ewoluowało aż do dnia dzisiejszego? Skupiać się na muzyce? Wymieniać postaci tancerzy tanga i przedstawiać specyfikę stylów ich tańca? Opisywać subtelność tango milonguero, elegancję tango de salón, czy zachwycać się dynamiką i złożonością tango nuevo?   

 

A może chciałbyś wiedzieć coś więcej o historii tanga w Katowicach, a tym samym także i o nas jako ludziach, którzy zajmowali się jego promowaniem na Górnym Śląsku od samego początku? W takim przypadku moglibyśmy napisać coś o pierwszych warsztatach, o tym, że tango tańczy się na Górnym Śląsku od blisko trzynastu lat, wreszcie o tym, że jesteśmy założycielami pierwszej regularnej milongi w Katowicach, organizujemy warsztaty, prowadzimy zajęcia, dajemy pokazy.

 

A gdyby po prostu opowiedzieć Ci czym dla nas jest tango argentyńskie?

 

Zatem ...

 

Wyobraź sobie rozmowę kobiety i mężczyzny. Może znają się od dawna, może po raz pierwszy w życiu widzą się na oczy. Zdawkowy kontakt wzrokowy, krótka wymiana zdań, niezręczna cisza, nieśmiałe gesty …, a może zupełnie odwrotnie: głębokie spojrzenia, pytania i odpowiedzi poszukujące porozumienia, wspólna cisza, obecność i przyjemność płynąca z obecności drugiej osoby. Jeżeli nie znasz tanga argentyńskiego, to jest wysoce prawdopodobne, że właśnie rozmowa z drugim człowiekiem jest najbliższym tangu, co znasz. Rozmowa jest tym samym, albo może inaczej – tango też jest rozmową, z tą tylko różnicą, że zamiast wypowiadać słowa używamy naszych ciał.

 

Rozmowa zawsze pociąga za sobą improwizację i interakcję. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo jak się potoczy, ani też jak często konieczne będzie aktywne reagowanie na zmiany jej przebiegu. W tangu jest tak samo.  Nie opiera się ono na z góry określonych schematach kroków, ale na improwizacji, co z kolei nieodłącznie pociąga za sobą interakcje w parze. 

 

Jeżeli zdecydujesz się tańczyć tango, zaczniesz od struktur. Będziesz „rozmawiał” o tym czy zmienić ciężar ciała, wykonać krok do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo, wykonać obrót, konkretną figurę. Z czasem, z każdym kolejnym przetańczonym tangiem, będziesz jednak również komunikował to co być może trudniej wypowiedzieć słowami. Tango jest bowiem przede wszystkim spotkaniem z drugą osobą. Narasta w objęciu, wybrzmiewa w tym jak dotykamy drugiej osoby, pojawia się w ulotnej chwili wzajemnego dzielenia wrażliwości muzycznej, ekspresji, obecności. Jest zmysłowe – to znaczy pozwala by to zmysły zaangażowały się w kontakt z drugim człowiekiem. Jego treść – na ile będzie intensywne, dynamiczne, zmysłowe, czy intymne – zależeć będzie od Ciebie.

 

Ola Niesler i Michał Zachariasiewicz

 

Copyright © Tango Katowice 2012 - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl